Blog

Jak dojechać nad polskie morze? Poradnik

Jak dojechać nad morze? Poradnik dla podróżujących

6 kwietnia 2020

Pomimo ciekawych ofert wycieczek zagranicznych, Polacy nadal z uwielbieniem podróżują nad Bałtyk, który przyciąga turystów nie tylko w sezonie, ale coraz częściej i poza nim. Zaletą wakacji nad polskim morzem jest to, że w kilka godzin można łatwo zorganizować je samemu, włącznie z zaplanowaniem wygodnego dojazdu. A faktem jest, że możliwości dostania się nad Bałtyk, Polacy mają wiele.

Samochodem w drogę – kierunek północ!

Dla osób zmotoryzowanych najbardziej naturalnym wyborem jest skorzystanie z własnego samochodu, tym bardziej, że liczne hotele i pensjonaty oferujące pokoje w Gdyni, Gdańsku i pobliskich miejscowościach dysponują własnymi miejscami parkingowymi dla gości. Krajowa sieć autostrad i dróg ekspresowych nie jest jeszcze może na światowym poziomie, jednak jest na tyle rozbudowana, że pozwala na szybki dojazd praktycznie z każdego zakątka Polski. Z Katowic i Łodzi do Trójmiasta doprowadzi nas bezpośrednio Autostrada A1 zwana Bursztynową, a z Warszawy trafimy tam wybierając drogę ekspresową S7. Dojazd z tych miast nie trwa zwykle dłużej niż 4h. 

Z województw położonych na południowym-wschodzie i południowym-zachodzie trasę należy już podzielić na dwa etapy: najpierw dojechać którąś z dróg ekspresowych do Łodzi, Warszawy lub Poznania, który również leży blisko autostrady A1, a potem już prosto na północ. Przy pomyślnych warunkach na drodze podróż do Gdyni z Wrocławia, Opola czy Lublina nie powinna trwać dłużej niż 6 godzin, natomiast z Krakowa, Rzeszowa czy Zamościa – maksymalnie 7-8 godzin. Oczywiście kierowcy korzystający z Autostrady Bursztynowej muszą być przygotowani na pobór opłat, które obowiązują na całym odcinku pomiędzy węzłem Rusocin a węzłem Nowa Wieś. 30 zł nie jest jednak wygórowanym kosztem za komfort jazdy drogą z trzema pasami ruchu oraz możliwość skorzystania z kilku miejsc obsługi podróżnych (MOP), co jest szczególnie ważne dla rodzin z małymi dziećmi.

Transport nad morze dla osób niezmotoryzowanych

Jak dojechać nad morze, jeśli nie dysponuje się własnym samochodem? Opcji jest na tyle dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Podróż pociągiem

Podobnie jak w przypadku sieci dróg, siatka połączeń kolejowych w naszym kraju daje możliwość dojazdu do sporej liczby miejscowości wzdłuż brzegu Bałtyku. Oczywiście bezpośrednimi połączeniami dostaniemy się zwykle tylko na większe dworce kolejowe, np. w Gdańsku, Gdyni, Kołobrzegu czy w Świnoujściu, jednak turyści gotowi na podróż z przesiadkami, dostaną się pociągiem do Darłowa, Ustki, Pucka, Władysławowa, a nawet na Hel.

Krajowe połączenia lotnicze

Można pomyśleć, że poruszanie się po kraju samolotem to przesada, ale jest to komfortowy, a przy tym bezpieczny i – wbrew obiegowej opinii – stosunkowo tani sposób podróży. Jeśli lot nad morze zostanie zaplanowany z dużym wyprzedzeniem lub uda się “upolować” promocyjną ofertę któregoś z przewoźników, bilet lotniczy może kosztować nawet niecałe 100 zł. Podróż samolotem jest idealną opcją dla mieszkańców Krakowa, Warszawy i Wrocławia, a więc tych miast, które posiadają bezpośrednie połączenie z lotniskiem w Gdańsku. Jest wyjątkowo wygodnym rozwiązaniem dla zapracowanych osób, które chcą szybko dołączyć na weekend do rodziny lub znajomych wypoczywających nad morzem. Przykładowo, lot pomiędzy Krakowem a Gdańskiem trwa nieco ponad godzinę, więc w porównaniu z 8-godzinna podróżą samochodem pozwala zaoszczędzić czas, który lepiej przecież przeznaczyć na odpoczynek na słonecznej plaży.

Autostop, autostop – wsiadaj, bracie, dalej, hop!

W latach 60-tych Karina Stanek z zespołu Czerwono-Czarni przekonała wszystkich, że autostopem można przejechać całą Europę. Ta metoda przez dziesięciolecia była popularna wśród młodzieży starającej się jak najniższym kosztem odwiedzić jak najwięcej ciekawych miejsc w jak najkrótszym czasie. Obecnie rzadko już spotyka się wagabundów machających kciukami i tekturowymi znakami, którzy próbują złapać okazję na poboczu drogi. Nie oznacza to jednak, że sama idea podróży autostopem wymarła – ona po prostu ewoluowała! W ostatnich latach popularne stały się serwisy, dzięki którym można wyszukać osoby, które ogłaszają, że szukają w danym terminie współpasażera na podróż z punktu A do punktu B. Jeśli odpowiada nam miejsce docelowe przejazdu lub jakaś miejscowość na zadeklarowanej przez kierowcę trasie, można do niego dołączyć w zamian za podzielenie się kosztami paliwa. Jest to rozwiązanie chętnie wybierane przez młodych ludzi, nie tylko ze względów ekonomicznych, ale także ekologicznych. Idea carpoolingu, czyli ograniczania ilości samochodów na drogach poprzez zwiększenie liczby pasażerów w pojeździe, jest wszak szczególnie bliska przedstawicielom Pokolenia Z. Przewagą tej metody podróżowania nad “łapaniem stopa” w tradycyjny sposób jest jej nieporównywalnie wyższe bezpieczeństwo. Skorzystanie z oferty takiego serwisu wymaga rejestracji i ukończenia 18 lat. Ponadto użytkownicy oceniają się między sobą, a panie mogą wybrać przejazdy organizowane tylko w gronie kobiet.

Rowerem nad morze – to nie jest szalony pomysł!

Czy wiecie, że nad morze można dojechać na rowerze i to nie tylko z miejscowości oddalonych o kilka kilometrów? Tak naprawdę rowerem można w tej chwili poruszać się po całej Europie, dzięki Europejskiej Federacji Cyklistów, która stoi za projektem europejskiej sieci szlaków rowerowych. Dzięki współfinansowaniu projektu przez UE szeroko rozbudowywane są regionalne i krajowe sieci rowerowe. Docelowo w całej Europie ma powstać łącznie ponad 70 tysięcy kilometrów dróg dla rowerzystów. Przez Polskę biegnie m.in. szlak EV9, zwany Szlakiem Bursztynowym, prowadzący od Wrocławia, przez Poznań aż nad Bałtyk oraz trasa EV10 wijąca się dookoła basenu Morza Bałtyckiego. Na polskim odcinku EV10 można przejechać rowerem od Świnoujścia w województwie zachodniopomorskim, przez Mielno, Ustkę, Gdynię, aż po Gronowo w województwie warmińsko-mazurskim. Taka niecodzienna, kilkunastodniowa wyprawa na dwóch kółkach przez Polskę może być przygodą życia.

Niezależnie od środka transportu, jaki wybiorą Państwo, aby dotrzeć nad morze, mamy nadzieję, że to wizyta i wypoczynek w Gdyni stanie się głównym celem tej podróży.