Co zabrać nad polskie morze? Lista niezbędnych rzeczy
Co zabrać nad polskie morze o każdej porze roku, a co w sezonie, czyli od początku czerwca do połowy września? Przedstawiamy listę rzeczy, które są niezbędne, by pobyt nad Bałtykiem przebiegał w atmosferze beztroskiego odpoczynku oraz bezpieczeństwa.
Co zabrać nad polskie morze o każdej porze roku?
Krem z filtrem UV jest obowiązkowy przez okrągły rok. Wiele osób w ogóle nie używa takiego kosmetyku w zimie – jest to duży błąd. Promieniowanie UVA i UVB – poza latem – występuje w inne, chłodniejsze miesiące. Jego natężenie jest szczególnie wysokie w górach, ale nad morzem również – choć w mniejszych ilościach – również występuje. Dodatkowo zimą, gdy lód i śnieg zalegają na zewnątrz, odbija się od nich światło i promienie, dlatego odpowiednia ochrona jest niezbędna.
Kolejnym przydatnym akcesorium jest saszetka na dokumenty – najlepsza będzie wododporna. Poza zabezpieczeniem dokumentów, takich jak dowód osobisty czy prawo jazdy, odpowiednia ochrona przyda się również dla telefonu komórkowego. Również tutaj producenci wychodzą naprzeciw potrzebom konsumentów, oferując etui na każdy możliwy model smartfona. Ochroni on urządzenie przed piaskiem i wilgocią.
Jedną z odpowiedzi na pytanie o to, co zabrać nad polskie morze, jest kurtka przeciwdeszczowa – najlepiej, by posiadała kaptur. Każdy, kto chociaż raz był nad polskim morzem, wie, że pogoda bywa zmienna. Nawet latem może pojawić się załamanie pogody, opady deszczu i bardzo silny wiatr. W takiej sytuacji – zamiast parasola – najlepiej sprawdzi się kurtka przeciwdeszczowa. Jesienią i zimą grubsza i ocieplana, na wiosnę i lato cienka i zajmująca mało miejsca po złożeniu.
Butelka filtrująca to kolejny niezbędnik, by dbać o odpowiedni poziom nawodnienia się podczas pobytu na plaży czy zwiedzania. Nie tylko latem i w okresie wzmożonej aktywności (treningi biegowe po plaży czy wielogodzinne spacery) regularne picie wody jest bardzo wskazane – należy o tym pamiętać przez okrągły rok. Posiadanie butelki filtrującej to ekologiczna, etyczna i mądra decyzja, w trosce o środowisko naturalne i nasze dobre samopoczucie.
Buty z solidną podeszwą, bo wielogodzinne chodzenie po kamieniach i piasku w piankowych japonkach czy cieniutkich tenisówkach jest męczące i niekomfortowe. Osoby, które planują długie spacery czy zapuszczanie się w dzikie zakamarki plaży, powinny spakować – bez względu na porę roku – buty z mocną podeszwą. Stopy będą wdzięczne!
Nakrycie głowy to kolejny niezbędnik nad polskim morzem, bez względu na porę roku i temperaturę. Na lato może to być stylowy, słomkowy kapelusz, a na jesień i zimę ciepła czapka. Co jeszcze spakować? Na pewno okulary przeciwsłoneczne z filtrem – słońce świeci przez cały rok, a szkodliwe promieniowanie UVA i UVB jest emitowane – w mniejszym natężeniu niż latem – również wiosną, jesienią i zimą. By chronić oczy, warto zawsze mieć przy sobie parę okularów z filtrem, najlepsze i najskuteczniejsze będą modele od optyka, a nie z nadmorskiego bazarku. Okulary to rzecz, która lubi się gubić lub psuć, dlatego warto spakować drugą, dodatkową parę.
Co jeszcze zabrać nad polskie morze o dowolnej porze roku? Na pewno przyda się torba plażowa. Zazwyczaj są to modele bardzo pakowne i pojemne, w ich wnętrzu zmieści się dosłownie wszystko, a nawet więcej, co przyda się do wypoczynku nad wodą. Kolejna taka rzecz to mata plażowa lub koc plażowy. Przydadzą się one o każdej porze roku – nie tylko latem, gdy trwa sezon na opalanie się. Również w chłodniejsze miesiące można sobie po prostu posiedzieć nad morzem i obserwować uspokajające fale. Piasek lubi się przyklejać do tkanin, takich jak ubrania czy ręczniki, dlatego lepiej położyć się lub usiąść na specjalnej macie lub kocu.
Apteczka i wszelkie niezbędne leki to sprawy dość oczywiste, ale warto wspomnieć, że na wszelki wypadek dobrze jest spakować tabletki przeciwbólowe, plastry i maść na stłuczenia. Jeśli osoba podróżująca na stałe przyjmuje jakieś leki, to też należy o nich pamiętać. W uporządkowaniu medykamentów pomoże organizer do tabletek.
Willa Mewa przez okrągły rok oferuje pokoje w Gdyni w atrakcyjnej cenie. By sprawdzić, czy pokój jest dostępny w konkretnym terminie, warto uzupełnić formularz dostępny na tej podstronie.
Co zabrać nad polskie morze w sezonie?
Poza wszystkim, co zostało wymienione powyżej, istnieje jeszcze lista rzeczy, które należy zabrać nad polskie morze w sezonie, czyli w okresie umownie wyznaczonym od początku czerwca do połowy września:
- Krem z wysokim filtrem – latem, gdy promienie słoneczne są bardzo mocne, warto sięgnąć po krem z wysokim filtrem – minimum 30 a nawet 50. Szczególnie osoby o bardzo delikatnej, jasnej skórze, które opalają się na czerwono, powinny skutecznie chronić się przed oparzeniami,
- Kostium kąpielowy – w letnie miesiące to absolutny niezbędnik. Warto spakować więcej niż jeden kostium lub jedną parę kąpielówek, gdy przemoczone lub wyprane będą się suszyć, będzie można wskoczyć w zapasową parę i oddać się morskim kąpielom. Do wieszania i suszenia przydadzą się również spinacze do bielizny,
- Ręcznik – kolejny niezbędnik, by móc w pełni cieszyć się urokami plaży, morza i beztroskiego opalania. Ten ręcznik – w odróżnieniu od ręcznika plażowego lub maty plażowej wymienionej we wcześniej części artykułu – służyć powinien wyłącznie do wycierania się po kąpielach w morzu,
- Klapki lub japonki – przydadzą się nie tylko na plażę, ale również pod prysznic czy do chodzenia po domku letniskowym. Nad Bałtykiem piasek i drobne kamyczki są dosłownie wszędzie, dlatego takie obuwie jest po prostu niezbędne. Warto sięgać po piankowe lub plastikowe modele, które nie wchłaniają wody, szybko wysychają i nie ulegają zniszczeniom pod wpływem morskiej wody i piasku,
Środki na komary i kleszcze – to ostatni punkt na liście rzeczy, które koniecznie należy spakować nad polskie morze. Komary są bardzo uciążliwe, a ugryzienia nie tylko nieestetyczne, ale również bolesne. Kleszcze stanowią ogromne zagrożenie, zbyt późno wykryty rumień może doprowadzić do poważnych chorób, dlatego warto zaopatrzyć się w skuteczny środek przed nimi chroniący.